Be kategorijos

Paminėjome Knygnešio dieną

Kovo 16-ąją  Lietuvoje minime  Knygnešio dieną. Šią dieną prisimenami ir pagerbiami knygnešiai, lietuviškos spaudos draudimo metais platinę lietuviškas knygas.

Mes, 6C klasės mokiniai, kartu su lietuvių kalbos mokytoja I.Gateliene iš anksčiau pradėjome ruoštis šiai dienai. Žiūrėjome Jono Trukano filmą „Knygnešys“, paskui jį aptarėme, atsakėme į mokytojos paruoštus testo klausimus.

Kitoms pamokoms rimtai ruošėmės namuose, ieškojome informacijos, skaitėme, piešėme plakatus, rašėme laišką Knygnešiui. Grupės darbą pristatėme per pačią Knygnešio dieną – Kovo 16. Kodėl šią dieną? Nes kovo 16-ąją minime nesugaunamojo lietuvių knygnešio Jurgio Bielinio gimimo dieną.

Labai patiko pamoka, kai vieni kitiems parodėme namų darbus. Viena grupė pasakojo apie 40 metų trukusį spaudos draudimo laiką, apie pirmuosius lietuviškus laikraščius „Varpą“ ir „Aušrą“, apie slaptąją lietuvišką mokyklą ir daraktorius, sužinojome, jog vyskupas Motiejus Valančius davė pinigų, kad Mažojoje Lietuvoje būtų pradėtos spausdinti lietuviškos knygos ir slapta gabentos į Lietuvą. Kita grupė kalbėjo apie knygnešystę kaip unikalią veiklą. Žodžio knygnešys, pasirodo, kitos tautos nė neturi. Sužinojome, jog knygnešystė – lietuviškas fenomenas. Bendraklasiai pasakojo, kad knygnešiai – šviesūs žmonės, norėję  gero kitiems, besirūpinę kitų gerove (sužinojome žodžio altruistas reikšmę) – nešdavę ir po  32 kg knygų sveriančius maišus. Apie knygnešių likimus kalbėjo dar kita grupė. Išgirdome ir labai liūdnų istorijų. Knygnešius caro kareiviai gaudė, sodino į kalėjimus, kankino, trėmė. Prisiminėme matytus filmo epizodus.

Jausmingiausiai nuskambėjo grupės, kuri rašė laišką Knygnešiui, darbas. Viena bendraklasė parašė: „Net nedrįstu pamanyti, kad dabar negalėčiau skaityti lietuviškai, kad negalėčiau sėdėti mokyklos suole. Dėkinga esu nežinomam Knygnešiui, atnešusiam ir išsaugojusiam lietuvišką žodį. Atsidėkodama Jam, pasižadu skaityti daug knygų, kalbėti gimtąja kalba, ją gerbti.“

Tokios pamokos greitai prabėga ir neprailgsta, o prie savo paruoštų darbų sienelės lietuvių kalbos kabinete smagu nusifotografuoti. Ne kasdien taip būna.

6C klasės informacija


 

Sekite mus Facebook